Marta Kopeć

radca prawny

Specjalizuję się w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Mocno wspieram przedsiębiorców w tworzeniu dobrych zakładów pracy, ale nie pozwalam na nieludzkie traktowanie pracowników.
[Więcej >>>]

Redukcja a likwidacja etatu

Marta Kopeć03 kwietnia 20182 komentarze

likwidacja etatu

Potrzebuję zwolnić pracownika, ale w zasadzie to nic specjalnego na niego nie mam. Jest przeciętny. Powiedzmy, że niczym się nie wyróżnia, ale też niczego tak porządnie nie schrzanił. No ale nie ma charyzmy potrzebnej do tej pracy, nie za bardzo odnajduje się w zespole….

No i…?

…no i nie wiem, co. :/

Zresztą nieważne, nie mogę już z nim pracować. Chcę jakiejś świeżej krwi, muszę coś wymyślić.

O! Mam! 

Reorganizacja! Tak! Zmiany organizacyjne, restrukturyzacja zakładu pracy, redukcja etatów, likwidacja etatów! Cudownie! Tak zrobię. Zwolnię go z powodu reorganizacji i mam z głowy.

W sumie, to jest jakiś pomysł. Ale czy brak energii pracownika musi pochłaniać aż tyle energii pracodawcy?

No właśnie… Bo zwolnienie z powodu tzw. redukcji etatów nie jest wcale takie proste i oczywiste.

Na co zwrócić uwagę przy redukcji etatów

Po pierwsze – pamiętaj, że jeśli zatrudniasz powyżej 20 osób, to przy takim zwolnieniu będziesz musiał zapłacić pracownikowi odprawę pieniężną (od 1 do 3 pensji). EDIT: O likwidacji stanowiska i odprawie pisałam tutaj>>>

Po drugie – redukcja etatów i likwidacja to dwie różne rzeczy i inaczej funkcjonują.

Redukcja a likwidacja – różnice

Wytłumaczę Ci to na przykładzie supermarketu. Jeśli zatrudniasz 20 kasjerek i kasjerów to zwolnienie 1 spośród 20 oznacza redukcję etatów, bo wybierasz do zwolnienia jednego z wielu na takim samym stanowisku. Wtedy musisz umieć uzasadnić, dlaczego wybrałeś akurat tego pracownika, a nie innego. A ten wybór musi być obiektywny tzn. „najkrótszy stażem”, „najgorzej oceniany”, „najczęściej nieobecny w pracy” itp.

Z kolei likwidację etatu masz wtedy, gdy usuwasz ze swojej firmy stanowisko i nikt już nie będzie zajmował się takim samym zespołem czynności np. masz stanowisko specjalisty ds. handlowych, który zajmował się dotychczas marketingiem firmy i sprzedażą produktów, jakie sprzedaje Twoja firma. Likwidacja jest wtedy, gdy przenosisz czynności z zakresu marketingu np. na Dział Marketingu, który już od dawna działa w twojej firmie, bądź na zewnętrzną firmę, a czynności z zakresu sprzedaży przenosisz na przedstawicieli handlowych. Innymi słowy rozpraszasz kompetencje jednego pracownika na kilku innych tak, że w firmie nie ma już drugiego takiego samego stanowiska. Wtedy jest likwidacja.

Różnica między likwidacją a redukcją w praktyce polega na tym, że przy zwolnieniu pracownika z redukcji musisz mu pokazać, że został sprawiedliwie wybrany do zwolnienia spośród innych zatrudnionych na takim samym stanowisku. Jeśli za przyczynę weźmiemy likwidację stanowiska, to musimy później wykazać, że faktycznie tego stanowiska u nas już nie ma.

Po trzecie – jeśli pracownik Cię pozwie, to Ty będziesz musiał udowodnić, że zrobiłeś słusznie. Nie musisz, co prawda, tłumaczyć dlaczego w firmie potrzebna była restrukturyzacja (to jest Twoja sprawa), ale konieczne będzie wyjaśnienie i przedstawienie wiarygodnych dokumentów lub świadków pokazujących, że faktycznie doszło do zmian + że:

 (I) przy redukcji – wybrałeś właściwego pracownika;

(II) przy likwidacji – stanowiska faktycznie już nie ma.

No i taka sytuacja… Trochę trzeba się narobić, nie? Czy warto?

Czytaj również:

Jak z klasą zlikwidować lub zredukować etaty?

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (22) 501 56 10e-mail: sekretariat@kkz.com.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Sylwia 14 lutego, 2020 o 20:21

Czy moge zwolnic pracownika za wypowiedzenim jesli jego umowa trwa od polowy stycznia do koknca marca jaki jest okres wypowiedzenia

Odpowiedz

Marta Kopeć 25 lutego, 2020 o 12:46

Pani Sylwio, może Pani 🙂 jeśli pracownik nie jest szczególnie chroniony to nie ma przeszkód. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zależy od tego czy jest to umowa na okres próbny czy umowa na czas określony. Okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony jest z kolei uzależniony od okresu zatrudnienia tego pracownika u Pani tzn. czy był wcześniej zatrudniony u Pani. Marzec jednak już blisko, więc pytanie czy się Pani opłaca zwalniać za wypowiedzeniem w sytuacji, gdy zaraz umowa rozwiąże się samoistnie?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@kkz.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: