Marta Kopeć

radca prawny

Specjalizuję się w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Mocno wspieram przedsiębiorców w tworzeniu dobrych zakładów pracy, ale nie pozwalam na nieludzkie traktowanie pracowników.
[Więcej >>>]

Jak rozwiązać umowę z pracownikiem pracującym zdalnie? cz. 1 – doręczenia

Marta Kopeć14 września 2021Komentarze (0)

Praca zdalna, praca zdalna, praca zdalna.

Temat numer 1 ostatniego roku.

Jeszcze przed rokiem wiele osób wyobrażało sobie pracę zdalną jako wielkie szczęście. Praca wszędzie nawet pod palmami była kuszącą alternatywą dla smutnego biura. Nawet pracodawcy traktowali ją jako bonus dla pracowników.

Co dał nam ostatni rok?

Pokazał smutną rzeczywistość. Pracownicy zaczęli pracować z domu, bez realnego kontaktu ze swoimi kolegami, bez kawy z ekspresu w biurze. Wielu z nich w nowej rzeczywistości zaczęło pracować w sposób mniej zorganizowany. Prowadziło to często do pracy ponadnormatywnej. Pracy tej nie ułatwiały pracownikom zamknięte szkoły i e-nauczanie. Praca zdalna dla wielu, w warunkach pandemii, okazała się trudniejsza niż stacjonarna.

Pracodawcy z kolei z jednej strony odkryli korzyści wynikające z oszczędności na pracy zdalnej pracowników, a z drugiej musieli się zmierzyć z realnymi problemami organizacyjnymi.

Pierwszym wyzwaniem byl oczywiście bieżący nadzór. Bardzo szybko dołączył do tego problem rozwiązywania stosunków pracy z pracowniakami pracującymi zdalnie.

Jak zwolnić pracownika pracującego zdalnie?

W czym tkwi problem? Skoro pracownik jest zatrudniony, to przecież można go też zwolnić.

Tak, zgadzam się, że można, ale jak:

  • wręczyć wypowiedzenie / dyscyplinarkę?
  • podpisać dokument wypowiedzenia/rozwiązania umowy?
  • nie narazić się na ryzyko zakwestionowania dokumentu w związku ze zbyt późnym dojściem do adresata, bądź dojściem w niewłaściwym terminie.

Trochę tych niewiadomych jest…

W jaki sposób doręczyć zwolnienie pracownikowi pracującemu zdalnie?

Osobiste wręczenie

Oczywiście można zaprosić pracownika do biura, spotkać się z nim osobiście i w trakcie spotkania wręczyć dokument. To jest rozwiązanie klasyczne, ale w czasach pandemii trudne do wykonania z uwagi na różne obostrzenia lub wewnętrzne procedury pracodawcy.

Drugim sposobem, również osobistym, jest wysłanie kilku osób od pracodawcy jako delegacji do domu pracownika (wskazanego miejsca świadczenia pracy w czasie pracy zdalnej). Niestety, tak jak podany wcześniej sposób, w czasie pandemii może sie nie sprawdzić.

Doręczenie pocztą

Kolejnym sposobem na zwolnienie pracownika jest doręczenie mu dokumentu w tradycyjnej formie pocztowej za potwierdzeniem odbioru. Wysyłasz po prostu dokument na adres zamieszkania pracownika i jak odbierze to:

  • umowa się rozwiąże – jeśli wysłałeś dyscyplinarkę;
  • rozpocznie bieg okres wypowiedzenia – jeśli wysłałeś wypowiedzenie.

Ryzyko, jakie widzę w tym sposobie doręczenia wypowiedzenia to oprócz problemów z samą skutecznością doręczenia (o czym niżej), jest jeszcze ryzyko odroczonego skutku. Co mam na myśli? A na przykład problem z L-4 tzn. w dniu wysyłki wypowiedzenia pracownik nie jest na L-4, ale już w momencie jego dostarczenia przez pocztę, jest. I co wtedy? Liczy się moment doręczenia, a więc jeśli chciałeś doręczyć zwykłe wypowiedzenia, naruszyłeś art. 41 Kodeksu pracy. (chcesz poczytasz o zwolnieniu pracownika na L-4 wejdź tutaj->>>Jak zwolnić pracownika, gdy nie ma go w pracy).

A co jeśli nie odbierze?

Heh, no właśnie… tu pojawia się problem. Do czasu wprowadzenia przepisów antycovidowych mieliśmy do czynienia z automatycznym skutkiem doręczenia, jeśli parcownik nie podjął awiza z poczty. Uznawało się, że dniem doręczenia jest ostatni dzień kiedy pracownik mógł podjąć przesyłkę z poczty.

Niestety po wprowadzeniu przepisów antycovidowych ten automatyczny skutek został zawieszony na czas pandemii. Oznacza to, że niestety przesyłka wróci do pracodawcy a pracodawca nie uzyska skutku w postaci doręczenia dokumentu.

W kolejnych częściach, które ukażą się niebawem napiszę wam o formie pisemnej, podpisach i podam jeszcze jeden fajny i chyba najskuteczniejszy sposób na doręczenia w czasie covidu.

cdn.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (22) 501 56 10e-mail: sekretariat@kkz.com.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@kkz.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: