Marta Kopeć

radca prawny

Specjalizuję się w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Mocno wspieram przedsiębiorców w tworzeniu dobrych zakładów pracy, ale nie pozwalam na nieludzkie traktowanie pracowników.
[Więcej >>>]

Najczęściej zadawane pytania – likwidacja stanowiska a pieniądze

Magdalena Perz26 lutego 2021Komentarze (0)

Podobno „Kto pyta, nie błądzi”. Cieszą mnie Wasze pytania, często bardzo konkretne, dotyczące danej sytuacji. Pomyślałam, że z korzyścią dla Was będzie gromadzić je w jednym miejscu i udzielać na nie odpowiedzi. Stąd pomysł na mój cykl…

„Najczęściej zadawane pytania o …”

 

Dzisiaj „na tapet” biorę temat likwidacji stanowiska i pieniędzy.

Także zaczynamy…

O likwidacji stanowiska z różnych powodów możecie przeczytać:

Jak z klasą zlikwidować lub zredukować etaty?

Zwolnienie pracownika a sprzedaż przedsiębiorstwa.

Likwidacja stanowiska a odprawa

Redukcja a likwidacja etatu

 

Wraz z tymi publikacjami pojawiły się pytania.

Pytanie 1

„Zatrudniamy 21 pracowników i likwidujemy 1 stanowisko pracy, więc chcemy złożyć wypowiedzenie pracownicy podając taką przyczynę – likwidacja jej stanowiska pracy. W takim przypadku należy się jej odprawa i za ile miesięcy? Proszę podać postawę prawną.”

Odpowiedź:

Tak, odprawa będzie się należeć pracownikowi. Odprawa będzie należna, ponieważ w chwili likwidacji stanowiska zatrudniacie Państwo więcej niż 20 pracowników oraz przyczyna wypowiedzenia nie dotyczy pracownika. Wysokość odprawy jest zależna od tego, ile czasu pracownik był u Państwa zatrudniony. Wysokość odprawy może wynieść (wg ustawy) od 1 do 3 pensji pracownika. Do opisanej przez Panią sytuacji stosuje się odprawy tak jak przy zwolnieniach grupowych (nawet jeśli zwalniacie Państwo 1 osobę).

Podstawa prawna: ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Pytanie 2

Witam, chciałabym się dowiedzieć czy wraz z likwidacja stanowiska w firmie pracodawca proponując mi inne stanowisko może zmniejszyć mi wynagrodzenie, proponuje niższe stanowisko?

Odpowiedź:

Tak, w przypadku likwidacji stanowiska, pracodawca może zmniejszyć Pani wynagrodzenie, zmieniając jednocześnie stanowisko. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracownik jest osobą szczególnie chronioną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy. Wtedy pracodawca jest zobowiązany do końca okresu, w którym występuje szczególna ochrona, wypłacać dodatek wyrównawczy, co oznacza pozostawienie w tym okresie takiego samego wynagrodzenia, jak przed likwidacją.

Jeśli macie jakieś pytania, możecie je zadawać w komentarzach pod tym artykułem, lub pod artykułami dotyczącymi poruszającymi istotne dla Was zagadnienia. Bądźcie pewni, że odpowiem.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (22) 501 56 10e-mail: sekretariat@kkz.com.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@kkz.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: