Marta Kopeć

radca prawny

Specjalizuję się w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Mocno wspieram przedsiębiorców w tworzeniu dobrych zakładów pracy, ale nie pozwalam na nieludzkie traktowanie pracowników.
[Więcej >>>]

Pracownika poznaje się po tym jak kończy

Marta Kopeć28 maja 2018Komentarze (0)

Stało się…  Zrobiłeś to…. Dałeś wypowiedzenie, wreszcie!

Stało się… To on zrobił… wyświadczył Ci przysługę? A może właśnie straciłeś cennego pracownika?

Co po wręczeniu wypowiedzenia?

Niezależnie od tego kto złożył wypowiedzenie, w Twojej głowie zaczyna się mętlik – co teraz będzie?

  • Wykradnie mi dane… tak! na pewno to zrobi! już widzę jak kopiuje wszystkie dyski, jak kseruje dokumenty – i choć masz klauzulę poufności z karą umowną to i tak nie możesz przestać o tym myśleć…
  • A może ukradnie mi klientów i założy własny biznes, albo wyniesie bazę moich klientów do konkurencji???? – i choć podpisałeś z nim zakaz konkurencji po rozwiązaniu umowy o pracę to i tak nie możesz przestać o tym myśleć…
  • On był taki dobry, uczciwy, pracowity, szkoda, że odchodzi – jak to się mogło stać, że odchodzi? Przecież chyba byłem dobrym pracodawcą??? Jak ja znajdę teraz kogoś na jego miejsce???

Każde odejście pracownika to jakieś wydarzenie w życiu Twojej firmy. Rozstanie czasem jest  lepsze, czasem gorsze – a to to zależy od ludzi.

Zachowanie pracownika po wręczeniu wypowiedzenia

Najczęściej pracownik nie zastanawia się nad pozostawieniem dobrej opinii po sobie. Nie zastanawia się nad tym czy może kiedyś w przyszłości spotkacie się w innej rzeczywistości, czy ma podpisaną umowę o poufności. Za to rozpocznie akcję pod tytułem: sprawdzę jakie mam roszczenia wobec pracodawcy!

– Tak!! wycisnę go teraz na maksa, bo przecież już mi nie zależy i tak odchodzę!

No więc najpierw postara się zabezpieczyć wszystkie potrzebne mu dane (może jeszcze kiedyś się przydadzą, kto wie), a potem pójdzie sobie na L-4, tak… w sumie najlepiej do końca wypowiedzenia już na nim zostanie, bo trzeba później ekwiwalent za urlop wziąć od pracodawcy i jak najbardziej na koniec wykorzystać wszystko co się da.

Gdyby w Polsce prężniej działał system weryfikacji wpisów w CV czy rekomendacji i kolejni pracodawcy sprawdzaliby opinie o pracowniku od poprzednich, może rozstania byłyby bardziej kulturalne, z klasą?

Niezależnie od tego czy rozstanie nastąpiło z Twojej inicjatywy czy z jego chciałbyś, żeby jego honor, uczciwość i profesjonalne podejście do obowiązków wzięło górę nad końcem umowy. Tak, żeby doprowadził do końca sprawy, posprzątał biurko, przekazał obowiązki, a na koniec przyniósł ciasto i pożegnał się ze wszystkimi.

To się nazywa wyższa klasa pracownika! A powinno być standardem.

Zachowanie pracodawcy po wręczeniu wypowiedzenia

Pamiętaj, że dużo też żależy od tego jak ty się zachowasz w obliczu wyzwania jakim jest wręczenie lub otrzymanie wypowiedzenia.

Jeśli chcesz, żeby Twój pracownik zachował się jak dorosły człowiek z klasą postaraj się być dla niego wzorem. W wielu przypadkach to jak się zachowasz Ty jako pracodawca, przekłada się na to jak zachowa się później on.

Wyobraź sobie jak on się czuje, wyobraźsobie, że jest bardziej zdenerwowany niż ty, to nie są przecież przyjemne chwile, a emocje czasem biorą górę. Dlatego zachowaj spokój, bądź uprzejmy, nawet jak pracownik taki nie będzie… być może przemyśli sprawę, emocje opadną…

Pamiętaj, że możecie się jeszcze gdzieś spotkać … gdzieś w Świecie … wtedy dobrze jest móc z czystym sumieniem spojrzeć mu w oczy… a może po prostu warto być wporządku…

Czyż nie?

****

Poczytaj też o zwolnieniu pijanego pracownika >>

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (22) 501 56 10e-mail: sekretariat@kkz.com.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@kkz.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: