Marta Kopeć

radca prawny

Specjalizuję się w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Mocno wspieram przedsiębiorców w tworzeniu dobrych zakładów pracy, ale nie pozwalam na nieludzkie traktowanie pracowników.
[Więcej >>>]

Czy można zwolnić pracownika za wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego?

Marta Kopeć06 grudnia 20184 komentarze

zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskie to nigdy nie jest dobra informacja dla pracodawcy

No, niestety, musisz to jakoś przełknąć. Takie jest ryzyko bycia pracodawcą.

Zresztą ja uważam, że lepiej jak pracownik pójdzie na L-4, wykuruje się i wróci w pełnym zdrowiu do działania.

Wolę nieobecność chorego pracownika niż epidemię w zakładzie pracy, która tworzy się przez takie przychodzenie chorych pracowników do pracy. Bez sensu!

Nie dość, że ten chory nie jest w pełni efektywny, to jeszcze zaraża innych i zaraz okazuje się, że masz połowę firmy działającą na pół gwizdka (bo nie są w stanie więcej).

Czy takie przychodzenie do pracy chorych naprawdę się opłaca? Dla mnie nie. Jeśli jest taka możliwość, a pracownik się uprze, to lepiej, żeby już pracował zdalnie.

Ucieczka na L-4

Czasem jednak L-4 jest tylko wymówką. Wbrew pozorom to się zdarza bardzo często.

Ciężko chorzy w sposób nagły są w większości pracownicy, którzy:

  • dowiadują się, że będą zwolnieni z pracy;
  • nie dostali zgody od pracodawcy na urlop lub urlop na żądanie.

Znasz to? Na pewno.

Siedzą sobie na L-4, w większości mają zwolnienia lekarskie z oznaczeniem „może chodzić” – no i co takiemu zrobisz? Jak nawet go nie będzie w domu, to przecież normalne, bo może chodzić… Haha! No właśnie… Abstrakcja, ale zdarza się dość często.

Co jeśli pracownik wykorzystuje L-4 nie na powrót do zdrowia?

Sama nieobecność jeszcze nie jest taka zła. Frustracja przychodzi dopiero wtedy, gdy dowiadujesz się, że pracownik podczas zwolnienia lekarskiego wyjechał na wakacje zagraniczne, brał udział we własnym ślubie, uczestniczył w zajęciach szkolnych.

Tak! Takie rzeczy się dzieją, a powyższe przykłady pochodzą z orzecznictwa Sądu Najwyższego, a więc wydarzyły się naprawdę.

W mojej praktyce zawodowej zdarzyły się też takie przypadki, że pracownik podczas L-4 dorabiał sobie u innego pracodawcy (oczywiście na czarno, bo inaczej ZUS by się zorientował), albo że chodził na siłownię (uprawiał sport). Szlag trafia pracodawcę, tym bardziej, że przez 33 dni to on płaci wynagrodzenie (niby co do zasady 80%, ale zawsze); i to za co?

A co w sytuacji, gdy pracownik wykonuje pracę dla Ciebie podczas L-4? Możesz mu czynić zarzuty i go zwolnić za to?

Czy mogę zwolnić pracownika na L-4?

Zacznijmy od tego, czy w ogóle można zwolnić pracownika, gdy jest na zwolnieniu lekarskim.

Można.

Jeśli nie ma go w pracy, jest na L-4 i nie przychodzi do zakładu pracy, to możesz go zwolnić tylko dyscyplinarnie.

Jeśli podczas zwolnienia lekarskiego przychodzi do pracy, możesz mu wręczyć wypowiedzenie lub dyscyplinarkę.

Pamiętaj, że słynny art. 41 Kodeksu pracy zabrania Ci składać wypowiedzenie pracownikowi, jeśli w sposób usprawiedliwiony jest nieobecny w pracy (a nie jeśli jest na zwolnieniu lekarskim). Czyli jeśli pracownik przychodzi do pracy i normalnie wykonuje obowiązki, to możesz dać mu wypowiedzenie (z zachowaniem okresu wypowiedzenia)? Nawet jeśli po wręczeniu wypowiedzenia on wyciągnie L-4 i Ci powie, że jest na zwolnieniu (sorry winnetou; za późno).

Jeśli w pracy go nie ma, to niestety zostaje Ci tylko dyscyplinarka.

Czy mogę zwolnić dyscyplinarnie pracownika za wykorzystywanie zwolnienia niezgodnie z przeznaczeniem?

To nie jest takie proste, niestety.

Według naszego Sądu Najwyższego sam fakt nadużycia korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego nie może być zakwalifikowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Z punktu widzenia ewentualnej dyscyplinarki ważne jest zatem ustalenie rodzaju czynności, jakie podczas zwolnienia lekarskiego wykonuje pracownik.

Następnie musisz wyczuć i ocenić czy te czynności

  • są sprzeczne z celem zwolnienia lekarskiego (jakim jest odzyskanie zdolności do pracy), a zwłaszcza:
  • są to czynności prowadzące do przedłużenia nieobecności w pracy;
  • godzą w dobro Twojego zakładu pracy;
  • powodują, że pracownik działa sprzecznie ze swoimi obowiązkami (lojalność wobec pracodawcy; obowiązek świadczenia pracy i usprawiedliwiania nieobecności).

Jeśli stwierdzisz cechy wyżej wymienione, to możesz myśleć o dyscyplinarce.

Moja rada: za każdym razem spokojnie się zastanów, bo to co Ciebie wkurza i kole w oczy, niekoniecznie może być już podstawą do dyscyplinarki.

Jak zwykle życzę Ci powodzenia!

****

Chcesz poczytać więcej o tym jak zwolnić pracownika za nieobecności:

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (22) 501 56 10e-mail: sekretariat@kkz.com.pl

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jolanta 10 sierpnia, 2021 o 22:15

Moj pracownik korzysta non stop ze zwolnień chorobowych .Traktuje mnie jak śmiecia i na całego korzysta ze zwolnień otwiera sobie kolejne okresy zasiłkowe i nawet nie mogę go zwolnić. .Jestem zrozpaczona takim prawem. Czy naprawdę nic nie można zrobić ?
Ja mam wypłacić wynagrodzenie i zapłacić składki ZUS za kombinowanych zwolnieniach ?

Pozdrawim Jolanta Banasik

Odpowiedz

Marta Kopeć 11 sierpnia, 2021 o 14:42

Pani Jolanto,
a próbowała Pani dokonać kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego?
Jeśli zwolnienie lekarskie byłoby wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem, taka sytuacja daje podstawe do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę.
Proszę jeszcze przeczytać ten wpis, może pomoże: / Jak zwolnić pracownika, ktory często choruje
r.pr. Marta Kopeć

Odpowiedz

Marta 25 października, 2021 o 16:18

Witam, czy można zwolnić pracownika tylko dlatego, ze zachorował i wykorzystał zwolnienie lekarskie 4 dni? To było pierwsze wykorzystane zwolnienie u danego pracodawy przez pracownika. Czy pracodawca może „straszyć” pracownika, że jeśli pójdzie na zwolnienie lekarskie to zostnie zwolniony? Na jakiej podstawie mogłby wtedy to wykonac?

Odpowiedz

Marta Kopeć 25 października, 2021 o 16:58

Pani Marto,
oczywiście przyczyną zwolnienia pracownika nie może być to, że pracownik zachorował. Może być jednak wykorzystywanie przez pracownika zwolnienia lekarskiego do celów niezgodnych z jego przeznaczeniem tzn. np. gdy pracownik chodzi na siłownię w czasie zwolnienia lekarskiego, a do pracy nie chodzi. Pracownik może jednak być zwolniony z pracy z powodu choroby tylko i wyłącznie w przypadku bardzo długiego okresu nieobecności z tego powodu tj. w przypadku łącznego wykorzystania chorobowego, zaisiłku chorobowego i 3 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego (ok. 6 miesięcy nieobecności). Jesli chodzi o „straszenie”, ech… to nigdy nie powinno mieć miejsca…

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@kkz.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: