Marta Kopeć

radca prawny

Specjalizuję się w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Mocno wspieram przedsiębiorców w tworzeniu dobrych zakładów pracy, ale nie pozwalam na nieludzkie traktowanie pracowników.
[Więcej >>>]

Jak zwolnić pracownika, który często choruje?

Marta Kopeć18 listopada 2020Komentarze (0)

Choroba

O nie, ona znowu jest na zwolnieniu?

 

Przecież tak się nie da pracować!

 

Nic nie można zaplanować, to jest jakiś koszmar.

 

Mam już tego dość! Zwolnić ją!

 

Wiecznie chory pracownik

Tobie też się przytrafił wyjątkowo chorowity pracownik? Aż dziw Cię czasami bierze jak to możliwe, żeby tak często być na L-4.

Jesteś zdenerwowany i wcale Ci się nie dziwię. Trudno się pracuje z takim pracownikiem na pokładzie, bo jak tu organizować pracę zespołu.

Co traci pracodawca?

Pracodawca:

  • traci stabilność organizacyjną swojego zakładu;
  • musi czasem wypłacać wynagrodzenia za godziny nadliczbowe pracownikom wykonującym pracę za „chorowitka”;
  • nie ma wyjścia i musi zatrudnić pracownika z agencji pracy tymczasowej, żeby wesprzeć zespół;
  • brak ciągłości wykonywanych zadań;

koniec końców zawsze traci pieniądze. Ale taki jest żywot pracodawcy poczciwego, który ponosi ryzyko gospodarcze prowadzonego biznesu. W takim razie pozostaje tylko zamknąć firmę 🙁

Takim stwierdzeniom mówię stanowcze: NIE! To, że pracodawca ponosi ryzyko gospodarcze nie oznacza, że nie może nic zrobić.

Kiedy pracodawca może zwolnić za choroby?

Pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę za chorowanie wtedy, gdy takie nieobecności są:

  • krótkie;
  • częste;
  • dezorganizują pracę.

Innymi słowy nie chodzi o długotrwałe zwolnienia lekarskie, które są cały czas przedłużane. Tu mowa o takich krótkich zwolnieniach, po których pracownik przychodzi do pracy na kilka dni i znowu ucieka na L-4. W większości przypadków takie krótkie, częste, powtarzające się nieobecności w pracy, dezorganizują pracę. Wynika to już z samego faktu nagłych nieobecności pracownika przez krótkie okresy.

Na co uważać?

Pamiętaj jednak, że nie możesz wręczyć wypowiedzenia pracownikowi, który jest na L-4. Jest on wtedy chroniony przed tym zwykłym sposobem rozwiązania umowy o pracę. Możesz mu wręczyć wypowiedzenie dopiero jak stawi się do pracy.

Musisz też mieć na wszelki wypadek dobrze udokumentowane lub  możliwe do potwierdzenia zeznaniami świadków okoliczności tych nieobecności w pracy. Chodzi o to, żeby wykazać, że zwolnienie następuje z powodu tej dezorganizacji, którą powoduje pracownika. Zwolnienia lekarskie nawet jak są krótkie i częste nie są same w sobie podstawą do zwolnienia z pracy.

 

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (22) 501 56 10e-mail: sekretariat@kkz.com.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@kkz.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: