Marta Kopeć

radca prawny

Specjalizuję się w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Mocno wspieram przedsiębiorców w tworzeniu dobrych zakładów pracy, ale nie pozwalam na nieludzkie traktowanie pracowników.
[Więcej >>>]

Likwidacja stanowiska a odprawa

Marta Kopeć19 lipca 2019Komentarze (0)

Jakiś czas temu pisałam o zwolnieniach z powodu tzw. redukcji lub likwidacji etatów (Redukcja a likwidacja etatu).

Wiem, że dla moich Klientów reorganizacja zakładu pracy to często najlepszy powód do zwolnienia.

Dlaczego? Bo najmniej ryzykowny.

Restrukturyzacja – najlepszy powód do zwolnienia

Jeśli mają dobrze przygotowane dokumenty i faktycznie wprowadzone jakieś widoczne zmiany, to w zasadzie pracownik w sądzie nie ma szans.

A i pracownika za bardzo się nie skrzywdzi. Z takim zwolnieniem z pracy, to nawet dostanie zasiłek dla bezrobotnych. Bo wiesz, że nie przy każdym zwolnieniu z pracy pracownik może od razu ubiegać się o zasiłek?

Odprawa – kiedy?

odprawa pieniężna

No ale jest jeden problem… Pieniądze.

Przecież najlepiej nie zapłacić nic.

Wtedy dostaję pytanie: „Pani Mecenas, a można zrobić tak, żeby nie było tej odprawy?”.

No można, ale nie zawsze.

Jak już pisałam w ww. artykule, odprawa należy się tylko wtedy, gdy zatrudniasz co najmniej 20 pracowników. W tej sytuacji zastosowanie ma ustawa, na podstawie której pracownikom przysługuje odprawa pieniężna. Jeśli zatrudniasz mniejszą liczbę pracowników, to ta ustawa w ogóle Cię nie dotyczy i odprawy wypłacać nie musisz.

Jak nie płacić odprawy?

Oprócz sytuacji, w której zatrudniasz poniżej 20 pracowników jest chyba tylko jedna opcja.

Są to niektóre sytuacje przy tzw. zwolnieniach indywidualnych.

No oczywiście możesz też podpisać porozumienie stron z pracownikiem i wykluczyć w nim, że rozstajecie się w związku z jakąkolwiek reorganizacją, likwidacją, redukcją czy inną przyczyną leżącą po Twojej stronie. Tylko to akurat nie jest super bezpieczne, bo zawsze możliwe do obalenia w sądzie (że tak było napisane, ale to nieprawda).

Na czym polegają zwolnienia indywidualne?

Polegają one na tym, że w ciągu 30 dni zwalniasz niewielu pracowników (poniżej liczby wskazującej na zwolnienia grupowe).

Dla ułatwienia, zwolnienia grupowe występują wtedy, gdy w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:
1) 10 pracowników – gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników;
2) 10% pracowników – gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników;
3) 30 pracowników – gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.

Jak nie płacić odprawy przy zwolnieniu indywidualnym?

Jeśli wyłączne przyczyny zwolnienia pracownika w trybie indywidualnym leżały po stronie pracodawcy (czyli Twojej) np. redukcja, restrukturyzacja, likwidacja, to odprawę musisz wypłacić.

Ale!

Jeśli ww. powody nie były wyłączną przyczyną rozwiązania umowy o pracę (wśród przyczyn rozwiązania umowy podasz likwidację stanowiska, ale też inne przyczyny uderzające w samego pracownika, np. częste, krótkotrwałe nieobecności w pracy powodujące dezorganizację zakładu pracy), to wtedy odprawa się nie należy.

I już masz. 🙂

Nie jest to takie proste, ale da się.

Ja zawsze powtarzam, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Zawsze jakoś się da. 🙂

Powodzenia!

***

PS. Pamiętaj tylko, że nie każdego możesz zwolnić w ramach likwidacji lub redukcji. Uważaj np. na pracowników będących posłami, senatorami lub radnymi, w okresie, w którym ich stosunek pracy podlega z mocy odrębnych przepisów szczególnej ochronie. Pisałam o tym we wpisie Jak zwolnić radnego?

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (22) 501 56 10e-mail: sekretariat@kkz.com.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@kkz.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: