Jakiś czas temu pisałam o zwolnieniach z powodu tzw. redukcji lub likwidacji etatów (Redukcja a likwidacja etatu).
Wiem, że dla moich Klientów reorganizacja zakładu pracy to często najlepszy powód do zwolnienia.
Dlaczego? Bo najmniej ryzykowny.
Restrukturyzacja – najlepszy powód do zwolnienia
Jeśli mają dobrze przygotowane dokumenty i faktycznie wprowadzone jakieś widoczne zmiany, to w zasadzie pracownik w sądzie nie ma szans.
A i pracownika za bardzo się nie skrzywdzi. Z takim zwolnieniem z pracy, to nawet dostanie zasiłek dla bezrobotnych. Bo wiesz, że nie przy każdym zwolnieniu z pracy pracownik może od razu ubiegać się o zasiłek?
Odprawa – kiedy?
No ale jest jeden problem… Pieniądze.
Przecież najlepiej nie zapłacić nic.
Wtedy dostaję pytanie: „Pani Mecenas, a można zrobić tak, żeby nie było tej odprawy?”.
No można, ale nie zawsze.
Jak już pisałam w ww. artykule, odprawa należy się tylko wtedy, gdy zatrudniasz co najmniej 20 pracowników. W tej sytuacji zastosowanie ma ustawa, na podstawie której pracownikom przysługuje odprawa pieniężna. Jeśli zatrudniasz mniejszą liczbę pracowników, to ta ustawa w ogóle Cię nie dotyczy i odprawy wypłacać nie musisz.
Jak nie płacić odprawy?
Oprócz sytuacji, w której zatrudniasz poniżej 20 pracowników jest chyba tylko jedna opcja.
Są to niektóre sytuacje przy tzw. zwolnieniach indywidualnych.
No oczywiście możesz też podpisać porozumienie stron z pracownikiem i wykluczyć w nim, że rozstajecie się w związku z jakąkolwiek reorganizacją, likwidacją, redukcją czy inną przyczyną leżącą po Twojej stronie. Tylko to akurat nie jest super bezpieczne, bo zawsze możliwe do obalenia w sądzie (że tak było napisane, ale to nieprawda).
Na czym polegają zwolnienia indywidualne?
Polegają one na tym, że w ciągu 30 dni zwalniasz niewielu pracowników (poniżej liczby wskazującej na zwolnienia grupowe).
Dla ułatwienia, zwolnienia grupowe występują wtedy, gdy w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:
1) 10 pracowników – gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników;
2) 10% pracowników – gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników;
3) 30 pracowników – gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.
Jak nie płacić odprawy przy zwolnieniu indywidualnym?
Jeśli wyłączne przyczyny zwolnienia pracownika w trybie indywidualnym leżały po stronie pracodawcy (czyli Twojej) np. redukcja, restrukturyzacja, likwidacja, to odprawę musisz wypłacić.
Ale!
Jeśli ww. powody nie były wyłączną przyczyną rozwiązania umowy o pracę (wśród przyczyn rozwiązania umowy podasz likwidację stanowiska, ale też inne przyczyny uderzające w samego pracownika, np. częste, krótkotrwałe nieobecności w pracy powodujące dezorganizację zakładu pracy), to wtedy odprawa się nie należy.
I już masz. 🙂
Nie jest to takie proste, ale da się.
Ja zawsze powtarzam, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Zawsze jakoś się da. 🙂
Powodzenia!
***
PS. Pamiętaj tylko, że nie każdego możesz zwolnić w ramach likwidacji lub redukcji. Uważaj np. na pracowników będących posłami, senatorami lub radnymi, w okresie, w którym ich stosunek pracy podlega z mocy odrębnych przepisów szczególnej ochronie. Pisałam o tym we wpisie Jak zwolnić radnego?
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam, w pracy męża szef dawno szukał powodu do zwolnienia 3 pracowników ale takowego nie znalazł ani razu..mają doświadczenie w pracy ale szef po prostu ich nie lubi. Dziś zostali wezwani do biura i wręczone im zostało wypowiedzenie umowy o pracę z przyczyn domniemanej redukcji etatów co oczywiście jest bzdura bo dopiero co zatrudnił przed tym młodsze osoby poniżej 26r.z. żeby jeszcze zarobic na podatku..oczywiście nie podpisali tego wypowiedzenia ale czy należy się im odprawa? W firmie jest zatrudnionych 20 pracowników, ale chce zwolnić 3 z nich,których nie lubi..z prawnikiem dawno już to planowali i wkoncu znaleźli jakas dobra wymówkę.. jak to ugryźć? PIP? Trzeba mieć przexiez jasne dowody, nagrania itd..nie wiem już sama co zrobić w związku z tą sprawą.. najlepsze,ze nie wiem jak można być taka padliną ludzka zwby zwolnić pracownika przez „widzi mi sie” i to tydzień przed tym jak na świat ma przyjść jego dziecko.. nie do pomyślenia.
w takich sytuacjach najlepiej odwołać się do sądu. W sądzie pracodawca musi wykazać podstawy do zwolnienia oraz sposób dokonania wyboru do zwolnienia przy redukcji etatów.