Marta Kopeć

radca prawny

Specjalizuję się w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Mocno wspieram przedsiębiorców w tworzeniu dobrych zakładów pracy, ale nie pozwalam na nieludzkie traktowanie pracowników.
[Więcej >>>]

Odwołanie członka Zarządu

Marta Kopeć30 listopada 2018Komentarze (0)

Odwołać członka Zarządu czy zwolnić?

A może jedno i drugie.

zwolnienie menadżera

Zacznijmy od początku, czyli od tego, jak przyszedł ten członek do Twojej spółki.

Żeby spółka mogła normalnie działać, musi mieć Zarząd.

Z kolei, żeby ten Zarząd działał, musisz kogoś do niego powołać. No i powołujesz Janka – Prezesa. Podejmujecie uchwałę (jako Rada Nadzorcza, Zgromadzenie Wspólników) o powołaniu Janka. Janek się zgodził i zgłosiliście go do KRS.

Super! Spółka działa.

Umowa a powołanie

Ale czy Janek może sobie tak być Prezesem bez umowy?

Może, wynagrodzenie możecie przewidzieć dla niego w uchwale o powołaniu. Jednak poza powołaniem warto podpisać umowę – dla bezpieczeństwa spółki. Żebyś mógł, w razie czego, egzekwować od Janka różne obowiązki np. zakaz konkurencji czy odszkodowanie za szkody wyrządzone spółce, potrzebna Ci umowa.

Jeśli umowa to jaka?

W skrócie: może być każda.

Umowa cywilna (kontrakt managerski) zabezpiecza bardziej spółkę, a umowa o pracę jest korzystniejszą opcją dla managera (Twojego członka Zarządu). Wybierz sam.

Odwołanie z Zarządu a rozwiązanie umowy

Jeśli powołałeś członka Zarządu i jednocześnie zawarłeś z nim umowę, to pamiętaj, że masz 2 stosunki prawne: jeden to taki spółkowy (na podstawie przepisów o spółkach handlowych tj. ksh), a drugi: cywilnoprawny lub pracowniczy.

Każdy z nich musi się jakoś rozwiązać.

Podjęcie uchwały o odwołaniu członka Zarządu powoduje automatyczne rozwiązanie umowy w sytuacji, gdy kontrakt managerski lub umowa o pracę jest zawarta na czas zasiadania w Zarządzie. Wtedy, dokładnie w momencie odwołania z Zarządu, rozwiązuje się umowa.

Umowa na czas nieokreślony

Jeśli jednak zawarłeś z członkiem Zarządu umowę na czas nieokreślony, to uwaga!

Sama uchwała o odwołaniu z Zarządu nie wystarczy. Musisz dodatkowo wypowiedzieć umowę.

Jeśli chodzi o umowę o pracę, to mogę Cię uspokoić, że Sąd Najwyższy uważa, że samo odwołanie z Zarządu jest wystarczającą przyczyną rozwiązania umowy o pracę. Dlatego możesz taką wpisać w wypowiedzeniu, ale wypowiedzenie musisz złożyć.

No chyba, że chcesz tego byłego członka Zarządu zostawić w spółce, tylko na innym stanowisku. Wtedy,  jeśli członek ten jest zatrudniony na umowie o pracę, możesz z nim podpisać porozumienie zmieniające warunki pracy lub płacy ,albo jak się nie zgodzi, złożyć wypowiedzenie zmieniające (chociaż skutek będzie taki jak wypowiedzenie, więc to działanie bez sensu trochę).

Sprawdź jeszcze, czy ten członek (już były) Zarządu nie ma też innych umów ze spółką (zatrudnienie na innych stanowiskach), bo jak chcesz się z nim rozstać na zawsze, to musisz rozwiązać wszystkie umowy!

*****

Zapraszam też do poczytania innych ciekawych blogów:

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (22) 501 56 10e-mail: sekretariat@kkz.com.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@kkz.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: