Marta Kopeć

radca prawny

Specjalizuję się w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Mocno wspieram przedsiębiorców w tworzeniu dobrych zakładów pracy, ale nie pozwalam na nieludzkie traktowanie pracowników.
[Więcej >>>]

Zwolnienia grupowe, czyli jak zwolnić pracowników? cz. 1

Marta Kopeć03 marca 2021Komentarze (0)

Zwolnienia grupowe to temat ostatnio dość chodliwy. Czy każde zwolnienie wielu osób naraz to od razu zwolnienia grupowe? A co jeśli moje zwolnienia już podpadają pod zwolnienia grupowe?

To pierwszy wpis z serii o zwolnieniach grupowych. Temat jest zbyt poważny i obszerny na 1 wpis.

Zaczynamy!

Gdy pomysł zwolnień przyszedł Ci do głowy.

Masz trudną sytuację w firmie, słabiej idzie, spadła produkcja, sprzedaż…. mogę powiedzieć tylko na pocieszenie, że nie jesteś sam. W tych trudnych czasach wiele firm dostało mocno w kość.

Chcesz przetrwać, bo na pewno przyjdą lepsze czasy, a ten cały koszmar się skończy.

Tylko jak to zrobić?

Myślisz sobie: niestety muszę uciąć część załogi, nie dam rady inaczej….

Smutna prawda jest taka, że w wielu biznesach (choć nie wszystkich), największym kosztem stałym jest koszt pracownika. Nie będę się tutaj wyżywać na naszym Państwie i prawie, bo musiałabym chyba założyć całego nowego bloga. Prawda jest taka, że w każdym kraju są jakieś trudności, tylko inne.

Wracając do tematu… Zwolnienie pracowników to chcąc, nie chcąc bardzo dobry sposób na zmniejszenie kosztów bieżących.

Od czego zacząć zwolnienia?

Skoro podjąłeś już decyzję, że sposobem na przetrwanie będzie zwolnienie części załogi, zrób to z głową.

Pierwszym krokiem, jaki należy zrobić to zastanowić się kogo zwolnić? To ile osób zwolnisz może mieć wpływ na ewentualne zastosowanie procedury zwolnień grupowych.

To strategiczna decyzja z równych względów:

  • zostawiasz tych pracowników, bez których Twój biznes nie przetrwa;
  • zostawiasz tych pracowników, bez których Twój biznes nie podniesie się po trudnym okresie (pracowników trudno zastępowalnych, ze szczególnymi kompetencjami);
  • co do tych, których wybierzesz, musisz albo zredukować etaty przez nich zajmowane albo dokonać likwidacji stanowisk (o likwidacji i redukcji możesz poczytaj tu.)

Ważne jest również ustalenie, ilu pracowników będzie obejmowało zwolnienie. Może to mieć wpływ na uznanie czy Twoje zwolnienia będą objęte procedurą zwolnień grupowych.

Kiedy możesz mieć do czynienia ze zwolnieniami grupowymi?

Po pierwsze, zwolnieniami grupowymi mogą się zajmować tylko Ci z Was, którzy zatrudniają więcej niż 20 pracowników. Przepisy, które regulują procedury i wymogi dotyczące tych zwolnień, są przewidziane dla pracodawców zatrudniających co najmniej 20 osób.

Jeśli jednak zatrudniasz tyle osób, to procedura zwolnień grupowych będzie Cię dotyczyć, gdy w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:

  • 10 pracowników – gdy  zatrudniasz mniej niż 100 pracowników;
  • 10% pracowników – gdy zatrudniasz co najmniej 100, ale mniej niż 300 pracowników;
  • 30 pracowników – gdy zatrudniasz co najmniej 300 pracowników.

Ile kosztuje zwolnienie z pracy?

Tak, dobrze przeczytałeś, zwolnienie pracownika to nie tylko oszczędności. Czasem trzeba najpierw zapłacić, zanim osiągniesz swoje cele ekonomiczne.

Pierwszym kosztem, jaki musisz wziąć na swoje barki to koszt utrzymania pracownika przez okres wypowiedzenia.

Drugim kosztem jest ewentualny ekwiwalent za urlop, jaki będziesz musiał wypłacić pracownikowi, jeśli nie wykorzysta w pełni urlopu w trakcie zatrudnienia. Uwaga! Pamiętaj o tym – możesz oszczędzić ten koszt wysyłając pracownika na urlop w okresie wypowiedzenia.

Trzecim kosztem, dotyczącym tylko pracodawców zatrudniających powyżej 20 osób jest odprawa. Acha…właśnie tak! Odprawę musisz wypłacić obowiązkowo, tylko jeśli zwalniasz pracowników z przyczyn, które ich nie dotyczą, ale tylko, gdy zatrudniasz więcej niż 20. Jeśli zatrudniasz mniej osób, odprawy płacić nie musisz.

Jaka jest wysokość odprawy?

Jeśli już musisz wypłacić odprawę, to wyniesie ona minimum (bo zawsze możesz zapłacić więcej):

  • 1-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik pracował krócej niż 2 lata;
  • 2-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik pracował od 2 do 8 lat;
  • 3-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik pracował ponad 8 lat.

Maksymalna wysokość odprawy to 15-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Cdn.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (22) 501 56 10e-mail: sekretariat@kkz.com.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@kkz.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: