Pisałam Wam niedawno o tym, czy można zwolnić pracownika za wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego.
Dzisiaj chciałabym dodać kilka słów do tamtego wpisu.
Natchnął mnie do tego wyrok Sądu Najwyższego z maja 2018 r., w którym Sąd stwierdził, że:
Dyrektor zakładu pracy (a zwłaszcza dyrektor szpitala), który w czasie wielomiesięcznego zwolnienia lekarskiego wykonywał pracę zarobkową, prowadząc tożsamą z czynnościami pracowniczymi prywatną działalność lekarską, dopuszcza się naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych uzasadniających rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 pkt 1 KP.
W sprawie chodziło o to, że dyrektor szpitala, będąc na L4, w prywatnym gabinecie lekarskim, zlecała badania lekarskie swoim pacjentom.
Nie podejmuję się polemiki z tym, czy czynności dyrektora szpitala są tożsame z czynnościami lekarza w prywatnej klinice. Wydaje mi się, że obciążenie sprawami organizacyjno-biurokratycznymi przeważa nad faktycznym wykonywaniem zawodu lekarza. A i poziom odpowiedzialności i stresu jest inny.
Ale do rzeczy.
Staram się nie pisać o wyrokach, przepisach prawa i takich suchych, nudnych prawniczych teoriach, jednak tym razem zrobiłam wyjątek. Bo ten wyrok może Ci się przydać, jako pracodawcy, do uzasadnienia dla zwolnienia takiego nieuczciwego pracownika.
Do czego jest zwolnienie lekarskie?
Zwolnienie lekarskie to nie urlop, to nie czas wolny na załatwienie prywatnych spraw, nadrobienie zaległości w innej pracy. Celem L4 nie jest też ochrona przed zwolnieniem z pracy.
W art. 100 Kodeksu pracy mamy wymienione podstawowe obowiązki pracownicze. Trzeba pamiętać, że są tam takie obowiązki jak dbałość o dobro zakładu pracy czy też obowiązek lojalności pracownika wobec pracodawcy.
A co to jest dobro zakładu pracy?
Na pewno nie narażenie pracodawcy na finansowanie jego nieobecności (płacenie przez 33 dni wynagrodzenia chorobowego). Nie jest nim też doprowadzanie pracodawcy do tego, że zakład pracy staje na głowie, żeby uzupełnić ten brak kadrowy. Na pewno nie, gdy pracownik świadomie bierze L4, nie będąc chorym.
A co to jest lojalność?
Na pewno nie kłamstwo, że jestem chory i praca gdzie indziej. Szczęśliwie żyjemy w kraju, gdzie nie ma przymusu pracy. Nie ma też przymusu pracy dla tego a nie innego pracodawcy.
Pracowniku, skoro się męczysz, to odejdź. Zrobisz więcej dobrego dla siebie i dla pracodawcy niż oszukując.
Po co tak oszukiwać? Żyj i pozwól żyć!
Cel zwolnienia lekarskiego
Celem zwolnienia lekarskiego jest szybki powrót do zdrowia i odzyskanie zdolności do pracy. Jeśli pracownik chodzi do innej pracy, to:
albo znaczy, że chory nie jest, albo jego działanie opóźnia powrót do zdrowia.
Oznaczenie w zwolnieniu lekarskim kodem „2” – „pacjent może chodzić” – nie znaczy, że może chodzić do innej pracy. Taki zapis upoważnia pracownika wyłącznie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, takich jak wstawanie z łóżka, poruszanie się po mieszkaniu, udanie się na ewentualne zabiegi czy kontrolę lekarską.
Jak sprawdzić pracownika?
Jako pracodawca masz prawo skontrolować prawidłowość wykorzystania zwolnienia lekarskiego przez pracownika.
Jak?
- przez osoby trzecie – od razu zapisz sobie dane tych osób, żeby w razie sporu w sądzie potwierdzili, co Ci powiedział;
- z mediów społecznościowych – zrób print screen, wydrukuj to, co tam znajdziesz lub zobaczysz, żeby mieć dowód;
- możesz wynająć detektywa – duży koszt, ale zależy od tego, jak bardzo zależy Ci na wyjaśnieniu sprawy;
- w trybie oficjalnym – mówi o nim Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich;
- zgłosić do ZUS – uwaga: od 1.01.2019 r. elektroniczne zwolnienie lekarskie możesz skontrolować poprzez profil na platformie usług elektronicznych (PUE), natomiast papierowe zwolnienie lekarskie poprzez pisemne zgłoszenie jego kontroli do ZUS.
Zwolnienie za nadużycie zwolnienia
Jeśli zatem będziesz mieć sytuację, że Twój pracownik oszuka Cię tak bardzo i w czasie zwolnienia podejmie czynności ewidentnie mogące przedłużyć powrót do zdrowia to:
możesz mu wręczyć dyscyplinarkę, której przyczyną będzie nadużycie korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego, jak również wykorzystywanie zwolnień lekarskich w sposób sprzeczny z jego celem.
Pamiętaj tylko, żeby w tej dyscyplinarce dokładnie opisać na czym polegało naruszenie, tzn. co robił pracownik i dlaczego dla Ciebie to jest nieuczciwe, nielojalne i świadczące o braku dbałości o dobro Twojego zakładu pracy.
Wyrok SN daje nadzieję, że zwolnienie dyscyplinarne pracownika za niewłaściwe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego może obronić się w sądzie.
Jednak bądź uważny. Po pierwsze, trzeba je dobrze przygotować i uzasadnić. Po drugie, trzeba przekonać sąd, a do tego potrzebne są dowody.
Jak zwykle powodzenia!
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }