Marta Kopeć

radca prawny

Specjalizuję się w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Mocno wspieram przedsiębiorców w tworzeniu dobrych zakładów pracy, ale nie pozwalam na nieludzkie traktowanie pracowników.
[Więcej >>>]

Jaka jest różnica pomiędzy zwolnieniem pracownika a zleceniobiorcy?

Marta Kopeć16 czerwca 2018Komentarze (0)

Zastanawiałeś się kiedyś czy przy zatrudnianiu pracowników korzystniejsza jest umowa o pracę czy umowa zlecenia?

Na pewno się zastanawiałeś. Już widzę te kalkulacje – co się bardziej opłaca i te koszty związane z zatrudnieniem. No właśnie jakie koszty? Jaka jest różnica na ZUSie?

A myślałeś kiedyś nad tym czy umowa o prace może chronić też Ciebie, lepiej niż umowa zlecenia?

No właśnie pewnie nie.

Czy umowa zlecenia jest korzystna?

Powszechne przekonanie o tym, że umowy zlecenia są super i na pewno są korzystniejsze moim zdaniem jest błędne (no chyba że przy zatrudnianiu osób, które są zwolnione z ZUS jak studenci itp.)

Moim zdaniem widać to najlepiej przy wypowiedzeniu.

Wypowiedzenie umowy przez pracownika

Wyobraź sobie sytuację, że przychodzi do Ciebie pracownik i to on składa Ci wypowiedzenie:

  • wypowiada umowę o pracę i pracuje do końca okresu wypowiedzenia – jeśli nie przyjdzie do pracy następnego dnia bez usprawiedliwienia lub ucieknie na L4 ale niezasadnie (ocena takiego zachowania to już inna kwestia; patrz >>>Pracownika poznaje się po tym jak kończy) – możesz go zwolnić dyscyplinarnie, albo chociaż postraszyć takimi konsekwencjami. Nieładne świadectwo pracy czasem odstrasza pracowników przed takim zachowaniem.
  • Wypowiada umowę zlecenia i znika następnego dnia bez wieści – i co mu zrobisz? No nic… ewentualnie możesz pójść do sądu i dochodzić przez milion lat odszkodowania. Tylko jak wyliczysz to odszkodowanie? To nie jest łatwe.

Pozostaje ci tylko się wkurzyć….

****

Poczytaj też o:

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (22) 501 56 10e-mail: sekretariat@kkz.com.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@kkz.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: