Podobno „Kto pyta, nie błądzi”. Cieszą mnie Wasze pytania, często bardzo konkretne, dotyczące danej sytuacji. Pomyślałam, że z korzyścią dla Was będzie gromadzić je w jednym miejscu i udzielać na nie odpowiedzi. Stąd pomysł na mój cykl…
„Najczęściej zadawane pytania o …”
Dzisiaj „na tapet” biorę temat likwidacji stanowiska i pieniędzy.
Także zaczynamy…
O likwidacji stanowiska z różnych powodów możecie przeczytać:
Jak z klasą zlikwidować lub zredukować etaty?
Zwolnienie pracownika a sprzedaż przedsiębiorstwa.
Likwidacja stanowiska a odprawa
Wraz z tymi publikacjami pojawiły się pytania.
Pytanie 1
„Zatrudniamy 21 pracowników i likwidujemy 1 stanowisko pracy, więc chcemy złożyć wypowiedzenie pracownicy podając taką przyczynę – likwidacja jej stanowiska pracy. W takim przypadku należy się jej odprawa i za ile miesięcy? Proszę podać postawę prawną.”
Odpowiedź:
Tak, odprawa będzie się należeć pracownikowi. Odprawa będzie należna, ponieważ w chwili likwidacji stanowiska zatrudniacie Państwo więcej niż 20 pracowników oraz przyczyna wypowiedzenia nie dotyczy pracownika. Wysokość odprawy jest zależna od tego, ile czasu pracownik był u Państwa zatrudniony. Wysokość odprawy może wynieść (wg ustawy) od 1 do 3 pensji pracownika. Do opisanej przez Panią sytuacji stosuje się odprawy tak jak przy zwolnieniach grupowych (nawet jeśli zwalniacie Państwo 1 osobę).
Podstawa prawna: ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Pytanie 2
Witam, chciałabym się dowiedzieć czy wraz z likwidacja stanowiska w firmie pracodawca proponując mi inne stanowisko może zmniejszyć mi wynagrodzenie, proponuje niższe stanowisko?
Odpowiedź:
Tak, w przypadku likwidacji stanowiska, pracodawca może zmniejszyć Pani wynagrodzenie, zmieniając jednocześnie stanowisko. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracownik jest osobą szczególnie chronioną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy. Wtedy pracodawca jest zobowiązany do końca okresu, w którym występuje szczególna ochrona, wypłacać dodatek wyrównawczy, co oznacza pozostawienie w tym okresie takiego samego wynagrodzenia, jak przed likwidacją.
Jeśli macie jakieś pytania, możecie je zadawać w komentarzach pod tym artykułem, lub pod artykułami dotyczącymi poruszającymi istotne dla Was zagadnienia. Bądźcie pewni, że odpowiem.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }